Zakladatelem a hlavním duchem Baxa Glass Lab je Pavel Baxa, designér a technolog, pro kterého je každé náročné řešení výzvou. Pavel vstupuje do sdružení se svou firmou Český šperk a design s.r.o., kterou založil v roce 1999. Od počátku své tvorby Pavel kombinuje kámen, kov a sklo. Nejdříve vznikají nestárnoucí šperky a objekty, později se věnuje i interiérové tvorbě, tvorbě originálních solitérních kusů nábytku a objektů ve veřejném prostoru. Během tvůrčího procesu vynalezl a stále přichází s novými materiály, postupy výroby a možnostmi využití materiálů stávajících. Ty uplatňuje i v tak velkých objektech, jako je například Památník války za nezávislost v Talinu, který vytvořil v rámci svého působení ve firmě Sanssouci.
galerie
ŠPERKY
Na začátku své tvorby se Pavel Baxa věnuje převážně litému šperku, pro který musel vyvinout vlastní šperkařské slitiny s vlastnostmi drahých kovů. Jmenují se Cronilit a Ferálium. Pro každý šperk byly vybírány kombinace kamenů podle jejich energetických vlastností. Od začátku byly zamýšleny jako amulety.
OBJEKTY
V 80. letech Pavlovi učarovala kniha Technologie skla, s jejímiž postupy začal experimentovat. Na základě experimentů vyvinul vlastní technologie na tepelné zpracování skla a jeho propojení s kamenem a kovem. Sochařské objekty měly často ještě další funkci. Pavel vytvářel originální mísy nebo lampy.
SOLITÉRNÍ NÁBYTEK
Od nohou přes sklo, vše je originální práce. Přes čiré vrchní hladké sklo se díváme na strukturální pohledovou část. Každé setkání u podobného stolku je estetickým zážitkem. V 90. letech provozoval Pavel galerii Český šperk a design v Ungeltu. Policový systém z rukou Pavla dýchá použitými materiály. Je to například deset tisíc let starý bahenní dub nebo žula.
SOCHY
Dnes již neexistující měděná fasáda nároží domu Divadelní ulice s kovovo – skleněnou plastikou Anděla, které jako současné domovní znamení zůstalo, Pavel realizoval v 90. letech. Jedny z větších Pavlových plastik ve veřejném prostoru byly zakázky na dvě sochy pro vsypovou loučku města Tábor z bronzu a žuly.
CÍRKEVNÍ ZAKÁZKY
Řešení církevních zakázek je pro Pavla Baxu srdeční záležitostí. Pracoval na interiérových prvcích katedrálního chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Praze, vytvořil například vstup do krypty, kde se schovávali partyzáni. Další zakázkou bylo interiérové vybavení synagogy v Heřmanově Městci. Ve spolupráci s Milanem Novákem vytvořili kříž se skleněným Kristem do chrámu Nanebevzetí Pany Marie ve Staré Boleslavy v kapli Blahoslaveného císaře Karla a relikviář císaře Karla tamtéž.
PAMÁTNÍK V TALINU
Pro památník estonské osvobozenecké války vysoký 24,5 m Pavel Baxa vyvinul sklo s názvem Arctic, které vypadá jako led a zároveň odolává, podle zadání, velkým teplotním změnám a projevy vandalismu. Sklo Arctic splňuje atesty proti průstřelu samopalem AKC-74 Y. Díky tomuto sklu zvítězila česká firma Sanssouci v tendru dvanácti mezinárodních společností. Památník byl slavnostně rozsvícen prezidentem republiky přesně v 0:00 v Den nezávislosti Estonska 23. června 2009.
INTERIÉRY A EXTERIÉRY
Originilní přístup při zpracování rozdílných materiálů dovedl Pavla Baxu, až k návrhům a realizacím celých interiérů. Jeden z prvních Pavlových projektů bylo interiérové řešení, včetně realizace vstupní haly Ředitelství Metra a venkovní vlajkoslávy. V předrevoluční době vzniklo mnoho dalších interiérů, které dnes již neexistují. Arch. Ivan Březina Pavla Baxu vyzval k řešení vstupní haly v Hotelu Olympik Garni v Praze. Pavel zde vytvořil interiér s osvětlením a vybavením. S galeristkou paní Věrou Hinze Pavla váže dlouholetá spolupráce. Paní Hinze provozuje galerii Prager Kunst Salon v Norimberku. Během deseti let pro ni navrhl a realizoval interiér a exteriér čtyř galeríí. Pavel Baxa se také podílel na rekonstrukci Obecního domu v Praze. Největší podíl jeho zásahů zaznamenala Smetanova síň a salónky Obecního domu. Navrhl a vyrobil také prodejnu Obecního domu. V roce 2006 navrhl a realizoval Retrospektivní výstavu Blanky Matragi v Obecním domě. Během Pavlova působení ve funkci Art directora ve firmě Sanssouci se realizovalo mnoho zakázek v zahraničí.